Fyzikální kabinet GymKT

Stránky Aktuality

Aktuality:

14. 9. 2020

   Internetová meteorologická stanice pro neprogramátory:

Další článek ze série: Co mám dělat, když si chci hrát s Arduinem, ale neumím vhodný programovací jazyk?

Tentokráte spojení modulu Arduino a vývojové platformy mBlock přináší návod na Internetovou meteorologickou stanice pro neprogramátory!


9. 6. 2020

   Programujeme Arduino v mBlock (ver. 5):

Co mám dělat, když si chci hrát s Aduinem, ale neumím vhodný programovací jazyk?

Všem, co se trápí touto otázkou se pokouší odpovědět nové články – jejich seznam najdete na rozcetníku: Prostředí mBlock & Arduino


3. 4. 2020

   Funduino - časovač, minutka, atd.:

Přidán nový článek věnovaný multifunkčnímu shieldu Funduino - nazvaný: Funduino jako stopky, časovač (minutka), hodiny a budík. Nechť je inspirací všem, kteří si čas v karanténě krátí hrátkami s modulem Adrduino.


1. 4. 2020

   Výukový portál České televize:

Dne 1. dubna 2020 spustila ČTv výukový portál ČTedu. Jedná se sbírku krátkých video materiálů – vhodně tříděnou dle stupňů vzdělání a dle probíraných témat. Portál může sloužit buď vyučujícím jako doplněk výkladu, nebo studentům při jejich samostudiu.


13. 11. 2019

   Týden vědy a techniky na gymnáziu v KT:

VÝSTAVA:
Od 13. litospadu do poloviny prosince bude na Gymnáziu J. Vrchlického v rámci akce "Týden vědy a techniky" výstava fotografií nazvaná: "Věda fotogenická" (z r. 2017). Info o výstavě je zde: http://www.tydenvedy.cz/program/akce?id=2845&a=veda-fotogenicka

 

PROMÍTÁNÍ:
13. listopadu od 17:00 hod. se na Gymnáziu J. Vrchlického (ul. Nár. mučedníků 347) v Klatovech v rámci akce "Týden vědy a techniky" promítán film: "ThuleTuvalu" (téma: etnologie, historie, životní prostředí)

 

Obě akce organizuje: LogIQ - Klub nadaných dětí


11. 11. 2019

   sv. Martin a fyzika:

PROMÍTÁNÍ:

LogIQ - Klub nadaných dětí v rámci programu "Týden vědy a techniky" pořádá promítání filmu "Ohrožená semínka". (téma: biologie, technika a technologie, životní prostředí)

Začátek promítání: od 17:30 hod., ZŠ Masarykova, ul. Nár. mučedníků 59, Klatovy


ASTRONOMICKÝ ÚKAZ:

V pondělí 11. listopadu 2019 se odehraje nad územím České republiky vzácný přechod Merkuru před Sluncem.

Úkaz v ČR uvidíme v odpoledních hodinách (okolo 13 hodin 35 minut SEČ) až do západu Slunce.

Úkaz nastává přibližně 13× za století a znovu se odehraje až v listopadu roku 2032!


17. 10. 2019

   Beseda: Černobyl… vteřiny před katastrofou:

Středoškolský klub při Gymnáziu J. Vrchlického Klatovy Vás zve na besedu s novinářem a fotografem Zdeňkem Mlnaříkem. Vyprávět bude o svých cestách do uzavřené zóny i samotné elektrárny Černobyl.

TERMÍN besedy: ČT 17. října od 14 hod., gymnázium Klatovy


27. 9. 2019

   Noc vědců v Klatovech:

Noc vědců je celorepubliková vědecko-popularizační akce, která zapojuje všechny lidi do inspirujícího prostředí vědy. Návštěvníci si hrají, poznávají, zkoušejí a snaží se pochopit a objevovat tento fascinující svět.


19. 7. 2019

   Beseda ředitele Hvězdárny a planetária Plzeň Lumíra Honzíka a jeho kolegů na klatovské Hůrce:

Přijďte sledovat hvězdy hvězdářským dalekohledem a poslechnout si povídání o různých astronomických zajímavostech. Tentokrát u příležitosti 50. výročí přistání lidí na Měsíci.

Akce se koná za každého počasí od 18 hod. v upravené zřícenině kostela sv. Anny na Hůrce


16. 7. 2019

   Částečné zatmění Měsíce:

Maximální fáze úkazu připadá v letním čase pro Českou republiku na čas půl hodiny před půlnocí a Měsíc při ní bude skryt v zemském stínu více jak 65 procenty svého průměru (shora) a bude se nacházet necelých 15° vysoko nad obzorem. V té době napravo od Měsíce (západně) najdeme planetu Saturn a nad jiho-jihozápadem bude planeta Jupiter. 


22. 6. 2019

   POZVÁNKA - Dětská vědecká konference:

Dětská vědecká konference v Klatovech je unikátní populárně-vědecká akce pro nadané děti mladšího školního věku (cílí na děti od předškoláků do 6. třídy ZŠ, nicméně akce není uzavřena ani starším zájemcům).

Letos se uskuteční III. ročník této akce v sobotu 22. 6. 2019

Více zde: http://DVK.fyzika.net/


13. 6. 2019

   Dny vědy a techniky v KT:

Oblíbený festival vědy se v letošním roce dorazí ve čtvrtek 13. června do Klatov. Přijďte si vyzkoušet, že věda může být zábava! Na klatovském náměstí Míru vás čekají fyzikální i jiné pokusy nebo testy zručnosti. Fakulty Západočeské univerzity v Plzni ve spolupráci se Střední průmyslovou školou Klatovy a Gymnáziem J. Vrchlického v Klatovech připravily celodenní program určený pro všechny věkové kategorie.
Více na: https://dnyvedy.zcu.cz/2019/


17. 5. 2019

   Kip Thorne (nositel Nobelovy ceny) bude přednášet v Praze :

Kip Thorne (objev gravitačních vln) bude přednášet v Praze – posluchárna na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v pátek 17. 5. v 17:00 hod. přednáška pro veřejnost.

Vstup na přednášku je zdarma, přednáška proběhne v angličtině.


14. 4. 2019

   Fyzika na YouTube:

Kdo by neznal YouTube! Tolik vtipných videí, tolik návodů a tolik dobrých rad… Ale také fakenews, zoufalí youtubeři a hromada dalších podivností. Že by tam bylo i něco fyzikálního?

Přidali jsme pro Vás stránku, na které najdete seznam odkazů na fyzikální animace na YouTube. Věříme, že poslouží k rychlému, efektivnímu a smysluplnému užitku při rozvoji fyzikálního vzdělávání našich budoucích kormidelníku průmyslu 4.0+.


6. 4. 2019

   GPS přijímač vám může 6. dubna přestat fungovat:

6. dubna může přestat fungovat řada GPS zařízení. GPS specifikace totiž používá pro určení čísla týdne pouze 10 bitů. A právě 6. dubna dojde k přetečení (a resetu, číslo týdne začne běžet opět od nuly). Pokud nedojde k aktualizace software, tak zařízení prostě přestane fungovat. Není to mimochodem poprvé, co k „resetu“, předchozí byl v roce 1999. Jenže zatímco v roce 1999 bylo civilních přijímačů GPS ještě relativně málo, dnes jsou přijímače GPS všudypřítomné, má je totiž každý mobil.


1. 3. 2019

   Noční obloha nabídne přehlídku planet:

V těchto dnech mohou lidé na noční obloze pouhým okem spatřit pět z osmi planet sluneční soustavy. Večer jsou vidět Merkur a Mars, ráno před východem slunce planety Venuše, Jupiter a Saturn. Možnost pozorovat pět planet není častá kvůli Merkuru, který je vidět jen zřídka, a to krátce. Teď je ale nejlépe pozorovatelný večer kolem 18:30 hod.

Odkaz na celý článek - Noční obloha nabídne... (novinky.cz)


7. 2. 2019

   Přidány výukové filmy:

Na stránky byly přidány dva nové výukové filmy, které vznikly jako inspirace pro didaktický seminář "Tvoříme výukové filmy v PowerPointu". Filmy budiž především inspirací k tvorbě podobných výukových materiálů bez potřeby nákladných video aplikací a filmařských dovedností.


1. 12. 2018

   Fyzikální animace - AKTUALIZOVÁNO:

Díky tomu, že postupně mizí podpora JAVA appletů a FLASH animace nefungují na tabletech, zkontrolovali jsme funkčnost a tedy i aktualizovali odkazy na jednotlivé Fyzikální animace. Do budoucna budeme všechny tyto odkazy směřovat na animace postavené na technologii HTML 5.

Bohužel zatím v této technologii moc nových animací nevzniká - kde jsou ty zástupy mladých tvůrčích lidí, co tráví tolik času u počítače?


22. 11. 2018

   Fyzikální aplikace pro iPad:

Již několik let v rámci naší komise sbíráme zkušenosti s využitím iPadu ve výuce fyziky. Dovolujeme si zde na základě těchto zkušeností uvést několik tipů na zajímavé iPad aplikace, které (dle našeho názoru) lze využít při výuce, či studiu fyziky.

 

Odkazy na tyto aplikace nyní naleznete v sekci:
Studium > Pro výuku… > FREE Fyzikální aplikace pro iPad.


16. 11. 2018

   Vědci nově definovali kilogram, ampér, kelvin a mol:

Dne 16. listopadu 2018 Generální konference pro míry a váhy na svém 26. zasedání ve Versailles schválila redefinice čtyř základních jednotek SI (kilogram, ampér, kelvin a mol) a tedy i nové formulace zbývajících tří (sekunda, metr a kandela)

Nové definice základních jednotek vstoupí v platnost 20. května 2019 na Světový den metrologie.

 

Zájemcům doporučujeme následující článek: Nové definice základních jednotek SI


7. 11. 2018

   Nový hosting a design pro FyzKab GymKT:

Při příležitosti přechodu na nový hosting jsme provedli revizi současné podoby stránek Fyzikální kabinet GymKT a řekli jsme si, že po dlouhé době opět nazrál něco čas se stránkami udělat.

Kromě aktualizace některých odkazů a vymazání již neaktuálních článků si naši pravidelní čtenáři (existují vůbec ještě?) jistě všimli nového vzhledu. Ten by měl signalizovat, že bychom do budoucna chtěli opět stránky (oproti stavu od roku 2016) trochu oživit. (Nepočítejte však s každodenní správou jako před rokem 2011!!!) 

Druhou ihned poznatelnou změnou je přidání reklamního proužku, který je určitou  formou poděkování majiteli domény FYZIKA.NET, na jehož serveru již 17 let bezplatně sídlíme. Pomozte nám poděkovat!

Je to sice jen malý klik pro Vás, ale velký dík za nás.


9. 3. 2018

   Český návod pro M8-Tester elektronických součástek:

Mezi bastlíři se poslední dobou objevuje poměrně hezký tester elektronických součástek. Většinou na čínských e-shopech jej lze získat poměrně levně. Stavebnice, či již sestavený kit, se však většinou dodává bez podrobného návodu. Pro ty méně odvážné, co se nechtějí do experimentování s tímto testerem pustit bez návodu, zde přinášíme český návod multifunkčního testeru nazvaného: M8 - Transistor tester.


15. 2. 2018

   TABULKY: Tepelná roztažnost kapalin:

Ve fyzikálních tabulkách (konečně) doplněna tabulka součinitelů teplotní objemové roztažnosti kapalin.


23. 11. 2017

   Papírový spektroskop:

Zatím, co všichni blázní kvůli BLACK FRIDAY, my Vám zcela zdarma přinášíme návod na papírový spektroskop aneb Duhu do kapsy - zvláštní zjednodušený střih speciálně pro děti prvního stupně ZŠ - ideální jako náplň pro předvánoční hodiny (a to nejen na tom prvním stupni ZŠ!).


13. 10. 2017

   POZVÁNKA:

LISTOPAD:

Klatovská vědecká sobota (11. listopadu 2017) v rámci Týdne vědy a techniky AVČR

  • promítání a astrofyzikální přednáška s Michalem Švandou (knihovna Klatovy)
  • otevřená laboratoř - stanoviště s pokusy pro děti (podvečer - Centrum Jednička - Dům č. 1)

přesné informace na http://www.spektrum-kurzy.cz/


26. 9. 2017

   POZVÁNKA:

ŘÍJEN:

Zveme Vás na klatovskou Dětskou noc vědců (6. října 2017 od 19:00 hod.) - čekají na vás pokusy s kapalným dusíklem, vzdálené řízení robotů, špionážní hra a mnoho dalšího.

 

Klatovská dětská Noc vědců je určena prioritně dětem a jejich dospělákům.


19. 9. 2017

   Změněn přístup k „Domácí příprava”:

Materiály v záložce „Domácí příprava“ jsou nyní přístupné jen uživatelům naší školy, tedy jen uživatelům z domény GYM-KT.cz!


2. 9. 2017

   Přidány další články:

Ze stránek Remote-LAB GymKT sem byly přesunuty následujicí články:

Všechny články nyní budou publikovány na těchto stránkách (FyzKab GymKT), zatímco stránky Remote-LAB GymKT budou sloužit jen pro měření vzdálených internetových experimentů.


3. 5. 2017

   Přidána výuková prezentace:

Po delší době se opět po chvilkách věnujeme vývoji výukových prezentací. Nyní je přidáva do prezentací pro 3. ročník prezentace vysvětlující funkci zemnícího kolíku v zásuvce.


2. 5. 2017

   FUNDUINO - Připojení periférií:

Poslední část článku věnovanému multifunkčnímu modulu Funduino pro modul Arduino se zaměřuje na připojení periférií k Multi-function Shield.


22. 4. 2017

   FUNDUINO - Testujeme... (ukázky funkce):

Při vytváření popisu modulu Funduino (Multi-function Shield) jsme vytvořili několik příkladů pro vyzkoušení funkčnosti tohoto modulu. Ať již se zajímate o moduly ARDUINO nebo jste čestvý majitel rozšíření FUNDUINO, možná oceníte popis funkce včetně praktických příkladů.

Odkaz na tento článek se jmenuje Testuje Funduino a najdete jej v sekci Články.


15. 4. 2017

   FUNDUINO - Popis Multi-funkčního Shieldu:

Při dalším rozvoji naší Vzdálené internetové laboratoře jsme se začali zabývat vývojovými moduly Arduino. Pro testování tohoto modulu (ale i stejně tak pro výuku modulu Arduino) lze využít rozšíření nazvané Multi-function Shield (Funduino). Tento kit je však dodáván bez jakéhokoliv návodu. To vývojáře asi neodradí, ale nepříjemný zdrží.

V článcích tedy uvádíme popis jednotlivých konektorů a funkcí modulu (včetně schématu): Funduino Multi-function Shield


28. 2. 2017

   Aktualizace fyzikálních animací (HTML5):

Některé fyzikální animace byly změněny z verze JAVA na verzi HTML5. Díky tomu je možné je spouštět i na tabletech.


24. 2. 2017

   Přidány další výukové prezentace:

Postupně rozšiřujeme naši sbírku výukových prezentací. Přidána byla prezentace na téma Děje s ideálním plynem a prezentace Skládání vektorů.


13. 11. 2016

   Nová verze: Měření na analogovém přístroji UNI-21:

Spuštěna nová verze měření na přístroji UNI-21, která nyní simuluje i měření na střídavých rozsazích a navíc umožňuje odhad chyby měření pomocí metody poloviny dílku (ZŠ) a pomocí tzv. třídy přesnosti přístroje (SŠ).

NAVÍC: Pro přístoje AVOMET a UNI-21 nafocujeme nové náhledy a připravujme nový design.


6. 11. 2016

   Nová verze: Měření na analogovém přístroji DU10:

Spuštěna nová verze měření na přístroji DU10 (AVOmet II), která nyní simuluje i měření na střídavých rozsazích a navíc umožňuje odhad chyby měření pomocí metody poloviny dílku (ZŠ) a pomocí tzv. třídy přesnosti přístroje (SŠ).


23. 10. 2016

   Měření na analogovém přístroji NTL-P3210-1P:

Na stránky přidán trenažér měření na přístroji NTL-P3210-1P, který umožňuje procvičení odečtu hodnoty z analogového (ručkového) přístroje. Tato verze nyní simuluje i měření na střídavých rozsazích a též navíc umožňuje odhad chyby měření pomocí obou nejčastěji používaných metod:

  1. metoda poloviny dílku (ZŠ)
  2. pomocí tzv. třídy přesnosti přístroje (SŠ)

K výsledku se postupně dojde formou odpovídání na jednoduché otázky, jejichž odpovědi jsou průběžně kontrolovány. Finální výsledek je nakonec nutné zapsat ve správném tvaru.


16. 9. 2016

   Polostínové zatmění Měsíce:

V pátek 16.9.2016 nastane polostínové zatmění Měsíce, které bude možné celé pozorovat z území ČR. Lidé budou moci sledovat tento jev zhruba čtyřicet minut. Měsíc bude při zatmění vypadat, jakoby jej někdo shora „začadil“.

Nejlépe bude úkaz pozorovatelný v maximální fázi, která nastane ve 20:55 hod.

  • Další a opět polostínové zatmění Měsíce viditelné z Česka nastane v sobotu 11. února 2017 krátce po půlnoci.
  • Výraznější zatmění (opět částečné) bude 7. srpna 2017.
  • Úplné zatmění Měsíce nastane 27. července 2018, které bude nejdelším úplným zatměním Měsíce v tomto století.

3. 7. 2016

   Výukové prezentace:

 

Do sekce Studium -> Pro výuku… byly přidány naše Výukové prezentace. Prezentace jsou řazeny po ročnících a odkazy na ně jsou vždy vloženy do konkrétního místa tématického plánu.

Postupně budeme nabídku rozšiřovat…


28. 6. 2016

   Fyzikální animace:

Provedena revize stránky s odkazy na fyzikální animace. Do budoucna se snažíme JAVA applety a FLASH animace nahradit odkazy na technologii HTML5 (spustitelné i na tabletech)


26. 6. 2016

   Dieta na FyzKab GymKT:

Stránky postupně ožívají. Prvním krokem je zbavit se "zbytečných kil" již nepotřebných informací a souborů, které nepovažujeme za aktuální, či se nehodí do budoucího konceptu stránek.


20. 6. 2016

   Fyzikální kabinet RELOADED:

Přes všechny pokusy s podporou výuky přes sociální sítě, či výukové systémy, jsme opět tam, kde v roce 2011. Po téměř 5-leté odstávce se stránky Fyzikální kabinet GymKT vracejí na web. Zatím jsou jen ve zredukované podobě z roku 2011. Design stránek byl navrácen na asi nejúspěšnější podobu.

Postupem času se stránky začnou opět vyvíjet - nečekejte však rozsah služeb a aktivity, jako byly v dobách největší slávy!Starší záznamy již nebyly aktuální, proto byly vymazány…