JAVA logo

Java® SOFTWARE pro Vaše PC

Download

Po vstupu na stránky firmy Sun Microsystems (http://JAVA.SUN.COM/getjava/) se ve většině případů automaticky spustí ověřování vašeho operačního systému, na základě kterého by vám měl být nabídnut správný soubor ke stažení.

Pokud nemáte k těmto automatickým volbám důvěru, je lepší zvolit odkaz: Manual Download »
Na této stránce je seznam mnoha odkazů pro různé operační systémy. Podle operačního systému Vašeho počítače zvolíte patřičný odkaz.

Předveďme si postup na příkladu instalace pro operačního systému Windows XP:

Podle osobní zkušenosti Vám doporučuji stáhnout si verzi Java Runtime Environment aktuální verze výběrem volby Windows (Offline Installation), kdy jednorázově stáhnete cca 16 MB balík celé instalace - v současnosti (1. 9. 2010) soubor jre-6u21-windows-i586-p-s.exe.

Pokud jste k Internetu připojeni trvale můžete použít i volbu Windows (Online Installation), kdy se Vám sice stáhne menší instalační program, ale pak se Vám zbytek bude „přitahovat” při instalaci (nevidím žádné konkrétní výhody, spíše naopak).

Pozn.:
Volba stažení verze pro operační systémy Solaris či Linux v případě, kdy máte na PC operační systém Windows rozhodně nepřipadají v úvahu!

Instalace

Před samotnou instalací, prosím zkontrolujte, zda jako uživatel máte právo instalace na daném PC. Pokud tomu tak není, obraťe se na svého správce systému.

Instalace probíhá standardně spuštěním staženého instalačního balíku jre-6u21-windows-i586-p-s.exe a případným dalším zaškrnutím patřičných voleb. Bedlivě čtěte, co v volíte!
(Pozor: instalace komunikuje v angličtině!)


Dříve než…

V závěru si neodpustím poznámku, kterou by měl každý zvážit ještě před instalací:

Software pro podporu Java je další software, který komunikuje s Internetem a je to tedy i další potenciálně možné oslabení bezpečnosti vašeho PC. V žádném případě se nejedná o bránu, kterou by k Vám každou vteřinou proudily celé armády virů, trojských koní… a kdoví čeho. Ale přeci jen tvůrci softwaru jsou lidé a jiní lidé čekají na jejich chyby. Určitá pravděpodobnost stejně jako při používáni kteréhokoliv jiného internetového programu (prohlížeče apod.) tu je.

Je tedy dobré při používání Java Runtime Environment „tu a tam pročesat” PC nějakým antivirovým programem. Ale to snad dnes již dělá každý, kdo má své PC připojené k síti.

© HOWGH & Mr.Oš