Fyzikální kabinet FyzKAB

Články Moduly ESP32 a ESP32-CAM ESP32 – vlastnosti a metody Srovnání vývojových desek s ESP32

Srovnání vývojových desek s ESP32

 POZNÁMKA: 

Zkrácený překlad příspěvků ze stránek https://makeradvisor.com/, autorka: Sara Santos

Odkazy na originály článků:

  1. ESP32 Development Boards Review and Comparison – https://makeradvisor.com/esp32-development-boards-review-comparison/
  2. 10 IoT Development Boards You Need to Get – https://makeradvisor.com/10-iot-development-boards/

Srovnání vývojových desek s ESP32

V tomto článku porovnáme několik vývojových desek ESP32. článek především klade za cíl představit Vám některé základní desky ESP32 a pomoci vám vybrat tu nejlepší pro váš na projekt. Modul ESP32 můžete mít jako samostatný čip nebo jako plnohodnotnou vývojovou desku. Existuje mnoho vývojových desek ESP32. Zkusíme se podívat na ty nejoblíbenější.

Chcete-li se dozvědět více o ESP32 a používat jej k vytváření svých IoT projektů, doporučujeme se přihlásit do kurzu Sáry Santosové: Learn ESP32 with Arduino IDE.

Jak vybrat vývojovou desku ESP32

výběr vývojové desky s ESP32

Při hledání vývojové desky ESP32 je třeba vzít v úvahu několik bodů:

  • Konfigurace pinů a počet pinů: Abyste mohli správně používat ESP32 ve svých projektech, musíte si uvědomit, jaká má daná vývojová deska GPIO piny a jaké mají dostupné funkce.
  • Rozhraní USB-UART a obvod regulátoru napětí: Většina plně funkčních vývojových desek má obě tyto funkce. Je to důležité pro snadné připojení ESP32 k vašemu počítači, pro nahrání kódu a i napájení.
  • Tlačítka BOOT a RESET uvedou desku do režimu nahrávání kódu nebo resetují (restartují) desku.
  • Konektor baterie: Pokud chcete napájet svůj ESP32 pomocí baterií, existují vývojové desky, které jsou dodávány s konektory pro baterie Li-Pol - to může celou situaci zjednodušit. „Běžný“ ESP32 můžete také napájet z baterie prostřednictvím napájecích kolíků.
  • Extra funkce: Existují ESP32 vývojové desky s možností různých rozšiřujících funkcí, jako je OLED displej, modul pro GSM a GPRS, držák baterie, nebo kamera.

1. ESP32 DEVKIT DOIT

ESP32 DEVKIT DOIT

Základní a velmi oblíbená je deska ESP32 DEVKIT DOIT. Existují dvě verze této desky, s 30 a s 36 GPIO piny. Obě verze fungují podobným způsobem. I když druhý model přichází s více GPIO piny, některé z nich se nedoporučují používat, protože jsou připojeny k integrované flash paměti modulu ESP32.

Popis GPIO kolíků je zpravidla na horní části desky, ale verze od některých výrobců mají popis na straně dolní. Deska se dodává s integrovanými tlačítky RESET (EN) a BOOT, deska obsahuje i rozhraním USB-UART pro snadné programování pomocí Arduino IDE nebo jiného vývojového prostředí. Na desce je osazen obvodem regulátoru napětí. Desku lze napájet pomocí konektoru micro-USB nebo pinů VIN nebo 3,3 V a není dodávána s konektorem pro baterii.

2. Adafruit ESP32 Feather

Adafruit ESP32 Feather

Tato deska založená na modulu ESP32 pochází od společnosti Adafruit. Stejně jako předchozí je dodávána s rozhraním USB-UART a obvodem regulátoru napětí. Kolíky jsou označeny na obou stranách desky. Skvělým doplňkem této desky je konektor baterie Li-Pol. To je ideální pro přenosné projekty napájené bateriemi.

Když dostanete něco od Adafruit, víte, že je to vždy kvalitní. Pokud jste tedy ochotni utratit trochu více za vysoce kvalitní produkt, je to perfektní volba. Adafruit má navíc spoustu dokumentace o svých deskách, což je skvělé, abyste mohli rychle začít.

3. Sparkfun ESP32 Thing

Sparkfun ESP32 Thing

Thing ESP32 je deska založená na modulu ESP32 od společnosti Sparkfun. Dodává se se všemi funkcemi pro snadnou komunikaci a programování. Navíc je tato deska dodávána s konektorem pro Li-Pol baterie a Li-Pol nabíječkou. To znamená, že dobíjecí baterie lze snadno nabíjet zapojením napětí 5 V do desky (přes USB konektor). Sparkfun má také spoustu dobré dokumentace o této desce.

4. ESP32 s držákem baterie

ESP32 s držákem baterie

Tato vývojová deska ESP32 je dodávána s držákem baterie na zadní straně, který zajišťuje napájení baterií typu 18650. Tato deska také obsahuje systém nabíjení této baterie a dvě LED diody indikující stav baterie. Je to skvělá volba, pokud chcete něco kompaktního na baterie. Tato deska se navíc může nabíjet a pracovat současně.

5. ESP32 s OLED

ESP32 s OLED

Tato deska s modulem ESP32 je dodávána s 0,96" OLED displejem SSD1306. To je ideální například pro možné zobrazení odezvy desky bez starostí s dalšími obvody pro zobrazovací jednotku. Tato deska je však dodávána s menším počtem dostupných GPIO pro připojení periferií. Než tedy získáte tuto desku, zkontrolujte její vývod a zjistěte, zda dokáže připojit periferie, které pro svůj projekt potřebujete.

6. ESP32 SX1278 (LoRa)

ESP32 SX1278 (LoRa)

Tato deska ESP32 je dodávána s čipem SX1278, což je čip LoRa transceiver. LoRa je bezdrátová technologie datové komunikace, která umožňuje dálkovou komunikaci malého množství dat při minimalizaci spotřeby energie. Dodává se s OLED displejem, který je praktický pro zobrazení zpráv LoRa. Pokud máte v úmyslu provést projekt s užitím protokolu LoRa pomocí desky s modulem ESP32, bude tato deska skvělou volbou, protože je již dodáván s čipem transceiveru LoRa. Naopak, Pokud neplánujete používat LoRa ve svých projektech, existují lepší možnosti ESP32.

Pro případné zájemce doporučujeme anglický článek: ESP32 with LoRa using Arduino IDE – Getting Started

7. TTGO LoRa32

TTGO LoRa32

Další deska o LoRA32. Deska TTGO LoRa32 je mnohem praktičtější než předchozí, protože již má vestavěný modul RFM95 . Navíc má také OLED displej, který může být velmi užitečný například pro zobrazení zpráv LoRa nebo síly signálu. Dodává se s externí anténou.

8. T-Call ESP32 se SIM800L

T-Call ESP32 se SIM800L

TTGO T-Call je vývojová deska s ESP32, která kromě Wi-Fi a Bluetooth je osazena modulem SIM800 GSM/GPRS. To může být velmi užitečné pro projekty ve vzdálených lokalitách, protože ESP32 můžete připojit k internetu pomocí datové služby SIM karty. Můžete také ovládat výstupy nebo monitorovací senzory pouhým odesíláním SMS nebo telefonováním do vašeho ESP32.

9. ESP32-CAM

ESP32-CAM

Deska ESP32-CAM je zařízení za asi 7 USD, které kombinuje čip ESP32-S a kameru OV2640. Umožňuje vám nastavit webový server pro streamování videa, vybudovat monitorovací kameru pro systémem vaší domácí automatizace, provádět rozpoznávání a detekci tváří a mnoho dalšího.

Kromě kamery OV2640 a několika GPIO pro připojení periferií má ESP32-CAM také slot pro kartu microSD, který může být užitečný pro ukládání snímků pořízených fotoaparátem nebo pro ukládání souborů, které slouží webovému severu. Deska není osazena USB konektorem, takže je nutné ji programovat pomocí FTDI programátoru nebo ji doplnit o programovací shield ESP32-CAM-MB, který přidává mikro USB, převodník USB-UART a tlačítko BOOT.

10. ESP-EYE

ESP-EYE

ESP-EYE je nová deska založená na ESP32 určená pro umělou inteligenci (AI) s probouzením hlasem a rozpoznáváním tváří. Při malých rozměrech (21 mm x 41 mm) je vybaven 2 MP kamerou, integrovaným mikrofonem, resetovacími, spouštěcími tlačítky a dvěma LED diodami. Je vybaven pamětmi 4 MB Flash, 8 MB PSRAM.

V době psaní tohoto článku pro Arduino IDE není moc podpory. Existuje však vyhrazený rámec ESP-WHO, který můžete použít pro programování této desky pomocí prostředí ESP-IDF.

11. TTGO Camera Plus

TTGO Camera Plus

Kamera TTGO Plus je deska založená na ESP32, která má 1,3" TFT displej, kameru OV2640, slot pro kartu microSD a mikrofon. Kromě toho je zde také tlačítko RST, vestavěný programátor (což velmi usnadňuje nahrávání nového kódu) a konektor baterie. Více informací o této desce najdete na této stránce GitHub - https://github.com/Xinyuan-LilyGo/esp32-camera-screen.

12. M5Stack Camera

M5Stack Camera

Kamera M5Stack je velmi podobná EPS32-CAM, ale nemá přístupné GPIO a má již vestavěný programátor. Vestavěný programátor velmi usnadňuje proces nahrávání. Navíc tato deska nemá PSRAM, takže nemůže spustit některé programy s rozpoznáváním tváře. Někteří lidé také uvedli, že se tato deska přehřívá, a proto se doporučuje provozovat s chladičem, který byste měli nalepit na čip ESP32.

13. OpenMV M7 Camera Board

OpenMV M7 Camera Board

OpenMV Cam je malá deska s nízkým výkonem a mikrokontrolérem určená pro projekty strojového vidění. Kameru OpenMV Cam lze naprogramovat v Pythonu, což značně zjednodušuje složité úkoly, jako je rozpoznávání obličejů, detekce barev, detekce objektů atd.

Tato deska má také některá GPIO, která můžete použít k připojení několika shieldů, jako je LCD shield nebo Wi-Fi shield. Když si koupíte desku, získáte i prototypový shield, který můžete použít k vybudování vlastních obvodů pro připojení dalších senzorů a modulů pro spouštění fotografování, nahrávání videa a mnoho dalšího.

Tato deska je naprogramována pomocí OpenMV IDE. Jedinou nevýhodou je, že za každou desku, kterou chcete programovat, musíte zaplatit prostřednictvím OpenMV IDE, ale také tím podporujete vývojáře tohoto projektu.

14. M5StickC

M5StickC

M5Stick je malá vývojová deska ESP32. Má několik tlačítek, LED, bzučák, infračervený vysílač, gyroskop, konektor pro připojení dalších rozšiřujících desek, 1,3palcový OLED displej, slot pro kartu microSD a mnoho dalšího. Má také několik přístupných GPIO, pokud chcete připojit další senzory nebo výstupy.

15. M5Stack FIRE Development Kit

M5Stack FIRE Development Kit

M5Stack je vývojová deska založená na ESP32, která obsahuje TFT displej, několik tlačítek, mikrofon, slot pro kartu microSD, gyroskop, konektor pro připojení dalších rozšíření, magnetické konektory pro přidání dalších rozšiřitelných modulů, přístupná GPIO a mnoho dalšího.

V zásadě máte desku ESP32 se spoustou dalších funkcí, aniž byste si museli dělat starosti s obvody. Konektor grove vám navíc umožňuje snadno přidat další rozšíření bez obav o obvod. Totéž platí pro stohovatelné moduly s dalšími funkcemi, které si můžete zakoupit samostatně, například GSM modul, GPS modul a mnoho dalšího.

 

Závěr

V tomto článku jsme porovnali výběr vývojových desek osazených modulem ESP32. ESP32 DEVKIT DOIT, Adafruit ESP32 Feather a Thing ESP32 jsou si velmi podobné, nejsou dodávány s dalším hardwarem, takže se snadněji používají a jsou tedy určeny především pro začátečníky. Používáme desky ESP32 DEVKIT DOIT a fungují perfektně. Pokud však chcete něco opravdu kvalitního, Adafruit ESP32 Feather a Sparkfun ESP32 Thing jsou prostě skvělé.

Pokud máte na mysli již nějaký konkrétní projekt, možná je pak vhodnější vybrat některý z dalších modelů. Pokud například hodláte do svého projektu přidat OLED displej, ESP32 s vestavěným OLED poskytne vše, co potřebujete.

Doufáme, že jste tento přehled a srovnání vývojových desek z modulem ESP32 považovali za užitečný. Mějte však na paměti, že toto jsou jen některé z nejpopulárnějších vývojových desek s modulem ESP32 (existuje mnoho dalších kitů).

Reklama:
UPOZORNĚNÍ:
Nesouhlasíme s vyřazením Newtonových zákonů, Ohmova zákona a zákona zachování energie z učiva fyziky základních škol v České republice!